beykoz beykoz haberleri beykoz haber beykoz belediyesi beykoz kaymakamlığı son dakika sıcak haber recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı cumhurbaşkanlığı murat aydın esengül korkmaz çiçekli enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
SON DAKİKA
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Özür Diledi
Ak Partili Belediye Başkanı Hayatını Kaybetti
Sokak Ortasında Dövülen Yüzde 90 Engelli Mümin Kara Yaşamını Yitirdi
Meteoroloji’den kritik uyarı: Hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına inecek
15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yangın paniği
Popüler Korku Oyunu Dying Light Bu Hafta Sonu Bedava!
Büyük İddia! Yunanistan Türk Adasını İşgal Etti! Sular Isınıyor!
Hafta Sonu Maskenizi Sakın İndirmeyin
Yolun karşına geçmek isteyen engelli vatandaşa özel halk otobüsü çarptı
UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu Eşleşmeleri Belli Oldu
Başakşehir Belediyesi’nden Yeni Sosyal Konut Projesi
Yabancı gelin sayısında rekor artış!
Apartman yönetim toplantısı yapıldı, Korona oldular
Son dakika! Milli Park girişindeki restoranda yangın çıktı: Restoran çalışanları hayatını kaybetti
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Karadeniz’deki vaka artışının nedeni mutant virüs
Ortaçeşme Halı Sahası Az Daha Kül Olacaktı
Kar Geri Dönüyor! Hangi Bölgelerde Etkili Olacak?
Ankara’da Hocalı Soykırımı Şehitleri Anıldı
Engelli Çalıştırma Kotası %6’ya Çıkarılsın – Kanun Teklifi Verildi
2021 Öğretmen Atama Takvimi Ne Zaman Açıklanacak?
Kavacık’ta Kaza! Kontrolünü Kaybeden Sürücü Kendini Bariyerlerde Buldu
Türkiye Uzay Ajansı Lise Mezunu İşçi Alacak – Alımlar Ne Zaman?
Adalet Bakanlığı 11484 Personel Alımı Yapacak – İlan Yayınlandı
Beykoz’da Büyük Çaplı Elektrik Kesintisi! 110 Sokak Elektriksiz Kalacak!
7. Türk Dünyası Ödülleri Sahiplerini Buldu
Sağlık Mezunları Atama Bekliyor – TBMM’de Gündeme Geldi
Öğretmenler Ne Zaman Koronavirüs Aşısı Olacak?
Beykoz Kulüpleri Türkiye Maraton Şampiyonasından Başarıyla Döndü
Polonezköy Tabiat Parkı Yöresel Ürün Satış Yerleri Kiraya Verilecek
Asgari Ücretle Çalışanlar İçin Kanun Teklifi Verildi
EKPSS SINAVI MAHKEMELİK OLDU – SONUÇ NE OLACAK?
Trendyol Express 7000 TL Maaşla Çalışacak Personeller Arıyor
Uzay Aracı Perseverance Mars’a İndi – 2.5 Milyon Türk Marsta
Beykoz Spor Kulübü Başkanı Zeki Aksu Beykoz Halkına Çağrıda Bulundu
Engelli Kotasının En Az %6 Olması İçin İmza Kampanyası Başlatıldı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 50 Sürekli İşçi Alacak
Beykoz’un Dört Mahallesinde Elektrik Kesintisi Yaşanacak
EKPSS Mağdurları İçin İmza Kampanyası Başlatıldı
Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sözleşmeli Subay Alacak
Beykoz Merkez Mahallesinde silahlı kavga: Bir ölü, 1 yaralı
Migros Çalışanları Ücretsiz İzin Uygulamasını Protesto Ediyor
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın İlk Nikâhı Kıydı
EYT Başkanı Gönül Boran Özüpak EYT’lilere Çağrıda Bulundu
Piyasayı altüst eden oyun Valheim nedir, Valheim fiyatı ne kadar?
Meteoroloji Uyardı: Kritik İstanbul Uyarısı!
AÖF kayıt yenileme ücreti nasıl ödenir? AÖF ders seçimi nasıl yapılır?
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın Covid-19 Aşısı Oldu
Koronavirüs Bitmiyor: En Tehlikeli Mutasyon Türkiye’de
Erken Emeklilik İçin 7 Formül
Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır? MHRS Randevu Alma
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kedi ve Köpek Kulübesi Alacak
Beykoz Belediyesi Teyakkuzda
Kadir Topbaş Korona Virüs Nedeniyle Vefat Etti
Sadettin Saran Kimdir? Gerçek Adı Ne? Aslen Nereli? SSport, Radyospor
Gelir İdaresi Başkanlığı 280 Şoför Alacak
Galatasaray Kasımpaşa Maçı Saat Kaçta, Hangi Gün?
Kanun Teklifi Sunuldu: ÖSYM Sınav Ücretlerini Devlet Karşılasın
Recep Ayı Ne Zaman? Recep Ayı 2021 Takvimi Belli Oldu
ÜLKÜ OCAKLARI “OCAKTABUL” İLE ÖĞRETİYOR
Süper Lig Ekibinden Beykoz’a Yardım
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Toplu Konut İdaresi İstanbul’da Arsa Satacak

Toplu Konut İdaresi İstanbul’da Arsa Satacak
08.02.2021
A+
A-

Toplu Konut İdaresi İstanbul Arnavutköy Taşoluk, Çatalca Nakkaş ve Silivri Çanta ile Kocaeli Dilovası Çerkeşli, Gebze Pelitli ve Gölcük İhsaniye’de nitelikleri ve yüzölçümleri belirtilen nitelikli arsaları satışa çıkarıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İstanbul ve Kocaeli’de bulunan yaklaşık 90.721,94 m² olan 8 arsayı satışa sundu.

Toplu Konut İdaresi tarafından muhammen bedeli 105.481.437,90 TL olan arsalar “Açık Artırma”  usulü ile satılacak.

Açık Artıma 24 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 13.30’da Toplu Konut İdaresi İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirilecek. Online olarak (www.emlakyonetim.com.tr) üzerinden canlı yayından da teklif verilebilecek.

Satışa ilişkin detaylı bilgiye www.toki.gov.tr ve www.emlakyonetim.com.tr internet adreslerinden ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecek.

TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI ARSALARI “AÇIK ARTIRMA” İLE SATIŞ ŞARTNAMESİ

1- Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (Bundan böyle İDARE olarak anılacaktır) arsaları, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Tic. A.Ş. (Bundan böyle EMLAK YÖNETİM olarak anılacaktır.) tarafından düzenlenecek Açık Artırma toplantılarında alınacak tekliflerin İDARE tarafından değerlendirilmesi yöntemiyle satışa sunulmuştur.

2- Açık artırma toplantısı, TOKİ İstanbul Hizmet Binası Halkalı/İSTANBUL ve www.emlakyonetim.com.tr’den internet bağlantıları ile 24/02/2021 Çarşamba günü yapılacaktır. Teklifler toplantı sırasında açık teklif alma (açık artırma) yöntemiyle alınacaktır.

3- Açık artırma toplantısına katılacak olan gerçek veya tüzel kiĢiler, katılım teminatı olarak toplantı öncesinde EMLAK YÖNETİM’in Halk Bankası A.Ş. Halkalı Şubesi nezdindeki TR29 0001 2009 8780 0010 2608 02 IBAN nolu hesabına veya toplantı günü salonlarda kurulacak veznelere, talip oldukları arsaların her biri için ayrı ayrı muhammen bedeli 25.000.- TL (yirmibeşbin) den az olan her arsa için ayrı ayrı 1.000.-TL (bin), muhammen bedeli 25.001.- (yirmibeşbin bir) ile 500.000.-TL (beşyüzbin) arası olan her arsa için ayrı ayrı 5.000.-TL (beşbin), muhammen bedeli 500.001.-TL (beşyüzbinbir) ile 1.000.000.-TL (birmilyon) arası olan her arsa için ayrı ayrı 50.000.-TL(ellibin), muhammen bedeli 1.000.001. (birmilyonbir) – 50.000.000 TL (ellimilyon) arası olan her arsa için ayrı ayrı 100.000.- TL (yüzbin), muhammen bedeli 50.000.001 (ellimilyonbir)’den fazla olan her arsa için ayrı ayrı 500.000.-TL (beşyüzbin) katılım teminatı ödemek zorundadırlar. İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi, Taşoluk mahallesinde yer alan taşınmaz için ise katılım teminat bedeli 2.000.000.-TL (İkimilyonTürkLirası) olarak belirlenmiştir. Katılım teminatını ödeyen ve teklif vermek için işbu Şartnameyi imzalayan her bir gerçek veya tüzel kişiye her bir katılım teminatı için bir bayrak numarası verilecektir. Katılımcılar en yüksek teklif sahibi olduklarında kullandıkları bayrağı teslim edeceklerdir.

4- Katılım teminatı tahsilat makbuzu, her sayfası teklif sahibi tarafından imzalanmış işbu Şartname, teklif veren tüzel kişi ise; temsile yetkili olunduğunu gösterir yetki belgesi, vekâleten katılım oluyorsa; gerçek veya tüzel kişiyi temsile, ilzama, teklif vermeye, ihaleye katılmaya, ihale bedelini ödemeye v.b. yetkili olduğuna dair özel yetkiyi içeren vekâletname toplantı öncesi EMLAK YÖNETİM yetkililerine salonlardaki stantta teslim edilecektir.

5- Bayrak sahipleri bizzat, yetkilileri ve/veya vekilleri aracılığıyla 4.maddede belirtilen katılım evraklarını müzayededen 1 gün öncesine kadar iletmek ve EMLAK YÖNETİM’den mutabakat/muvafakat alınmak kaydıyla internetten doğrudan teklif vererek artırmaya katılabileceklerdir.

6- İnternet bağlantıları ile açık artırmaya katılacak gerçek ya da tüzel kişiler, açık artırmaya salonlardan katılmak yerine uzaktan teklif vermeyi kendi iradeleriyle kabul etmişlerdir. Bu nedenle kullandıkları internet bağlantıları, bilgisayar yazılım sistemleri ve EMLAK YÖNETİM’in internetten teklif alınabilmesi için oluşturduğu sistemler dâhil tüm teknik alt yapıdan kaynaklı herhangi bir sebeple tekliflerinin farklı, yanlış, eksik, fazla, geç vd. şeklinde ulaşması nedeniyle herhangi bir itiraz hakları olmadığını kabul ederler. Bu konuda İDARE/EMLAK YÖNETİM’in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır, teklif ihalede görüldüğü haliyle işleme alınacaktır.

7- Taşınmazlar hakkında internet sitesinde yayınlanan, e-posta yoluyla gönderilen veya diğer yollarla yapılan tanıtım, broşür, katalog, kitapçık ve ilanlarda verilen bilgiler ile diğer bilgiler taahhüt niteliğinde olmayıp genel bilgi niteliğindedir. Teklif verenler taşınmazı mevcut durumu ile (kiracı, hasar, hisse, işgal, imar, iskân, tapu v.b. bilgileri) görmüş, incelemiş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacak olup; bu konuda gelecekte İDARE’den/ EMLAK YÖNETİM’den herhangi bir itiraz ve talepte bulunmayacaktır. İDARE ve/veya EMLAK YÖNETİM, tanıtım dokümanında yer alan bilgi ve belgeler ile açıklamaların doğruluğundan, tamlığından ve maddi hatalardan sorumlu değildir. Tanıtım dokümanında yer alan bilgi, belge ve açıklamalar hiçbir surette İDARE’yi ve/veya EMLAK YÖNETİM’i ilzam etmez. TEKLİF SAHİBİ’nce, açık artırma tarihinden önce TAŞINMAZ’ın yerinde incelenmesi esastır. TEKLĠF SAHİBİ’nin ihalenin her aşamasında ve SÖZLEŞME’nin imza tarihi ve tapu devrinin yapıldığı tarih itibariyle TAŞINMAZ hakkında 2/7 tam bilgi sahibi olduğu kabul edilir. KATILIMCI/TEKLİF SAHİBİ/ALICI ihale ilanı, ŞARTNAME ve SÖZLEŞME’deki hükümleri aynen kabul etmiş sayılır. Satış sözleşmesi imzalandıktan sonra İDARE dışında yapılacak plan tadilatlarından İDARE sorumlu olmayıp; ALICI, plan değişikliğine itiraz için yetkilidir.

8- İDARE; tanıtım amaçlı broşür, kitapçık, ilan v.b. yayınlarda yer alan taşınmazlardan dilediğini, toplantı öncesinde veya toplantı sırasında satıştan çekmeye, toplantı başkanı da teklif alma sırasını değiştirmeye yetkilidir.

9- Satış listesindeki taşınmazlar için muhammen bedeli üzerinden vadeli teklif alınacaktır.

10- En yüksek teklifi veren alıcı, teklif alma toplantısı sonunda, teklif bedeli üzerinden %4’lük teminatı en geç toplantıyı takip eden 2 (iki) iş günü mesai bitimine kadar (26/02/2021 Cuma günü saat 17.00’a kadar) İDARE’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Bilkent Şubesi nezdindeki IBAN No: TR43 0001 0017 6205 3893 2050 03 no.lu hesabına ve aynı zaman zarfında teklif bedeli üzerinden % 2+KDV tutarındaki hizmet bedelini EMLAK YÖNETİM’in Halk Bankası A.Ş. Halkalı Şubesi nezdindeki IBAN TR29 0001 2009 8780 0010 2608 02 hesabına ödeyecek ve ödemeye ilişkin dekontu EMLAK YÖNETİM yetkililerine teslim edecektir.

11- Toplantıda verilen en yüksek teklifler, teklif sahiplerinin %4’lük teminatları ve %2+KDV tutarındaki EMLAK YÖNETĠM hizmet bedelini yatırmış olmaları halinde İDARE’nin onayına sunulmak üzere en geç 3 (Üç) iş günü içerisinde İDARE’ye EMLAK YÖNETĠM tarafından teslim edilecektir. İhale, İDARE’nin onayı ile kesinleşecektir. ĠDARE, arsa satışlarında 2886 sayılı yasaya ve 4734 sayılı yasaya tabi olmadığından, ihaleyi, teklif verene yapıp yapmamakta veya iptal etmekte serbesttir. İDARE’nin satıştan vazgeçmesi halinde, EMLAK YÖNETİM’e yatırılmış olan katılım teminatları ile İDARE’ye yatırılan %4’lük teminat tutarları ve EMLAK YÖNETİM’e yatırılan %2+KDV hizmet bedeli iade edilecektir. Teminatların iade edilmesine kadar geçecek süreye ilişkin ĠDARE / EMLAK YÖNETİM’den faiz, tazminat, v.b. herhangi bir talep hakkı bulunmayacaktır.

12- Teklif verenler işbu Şartnamenin tüm hükümleri çerçevesinde ihale anında ulaştıkları teklif bedelleriyle bağlıdır. Satış Sözleşmesi imzalanana kadar vadeli en yüksek 3 teklif sahiplerinin de katılım teminatları alıkonulacaktır. En yüksek teklifi verenin teminatlarını yakmak suretiyle teklifinden vazgeçmesi halinde; İDARE, verilen tekliflerde sırayla en yüksek 3 teklifi veren katılımcılara satış yapabilir. Bu durumda 2. ve 3. teklif sahipleri teklif bedelleri ile en yüksek teklif verenin hak ve yükümlülüklerine sahip olur.

13- İhale sonucu, ihalenin onay tarihini takip eden ilk iş günü, EMLAK YÖNETİM tarafından alıcılara işbu Şartnamede teklif sahibi tarafından belirtilen adreslerine iadeli-taahhütlü tebligat yolu ve işbu Şartnamede belirtilen cep telefonlarına SMS (kısa mesaj) gönderilerek bildirilecek olup, bu tarihten itibaren 10 (on) gün içerisinde kabul edilen bedel; peşin ise tamamını nakden ve defaten, taksitli ise peşinat tutarını nakden ve defaten ödeyerek sözleşme imzalamak zorundadır. Alıcı ödemeyi, T.C. Ziraat Bankası’na müracaatla, Arsa Tahsilat Sistemine açıklama kısmında arsa numarasını (İDARE’ce oluşturulan ve ödeme sisteminde kullanılan, arsayı tanımlayan arsa kimlik numarası) vererek ödeme yükümlülüğündedir. Bu işlem için alıcının ilgili banka nezdinde bir hesabının bulunması gereklidir. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesinin tüm sorumluluğu Alıcıya aittir. Ödemelerin belirtilen Şekilde yapılmaması durumunda satışın onaylanmayacağı Alıcı tarafından kabul edilmiş sayılır. Alıcı bu durum sonucunda İDARE’den herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder. Mücbir sebepler dışında süre uzatımı verilmeyecektir.

Mücbir sebepler

a) Doğal afetler,

b) Kanuni grev,

c) Genel salgın hastalık,

d) Kısmi veya genel seferberlik ilanı,

e) Gerektiğinde İDARE tarafından belirlenecek benzeri diğer haller, 3/7

14- Toplu Konut İdaresi Kaynaklarının Kullanım şekline ilişkin Yönetmeliğinin 27.maddesine istinaden, bankalar tarafından belirlenen kredi (ticari kredi, tüketici kredisi, arsa kredisi) faiz oranları dikkate alınarak piyasa koşulları, tutar, vade ve alıcının ödeme gücü vb. hususlar doğrultusunda İDARE tarafından tespit edilecek faiz oranı ile peşin/peşinat ödemeleri faizlendirilerek, 3 (üç) ayı geçmemek koşuluyla vadelendirilebilecektir. İDARE, vadelendirme yapıp yapmamakta serbesttir.Bu oran yukarıda sayılan parametrelere göre tespit edileceğinden farklılık arz edebilir.

15- Alıcı ile İDARE arasında sözleşme bağıtlanacak olup bu aşamada İDARE’nin teminat şartlarına uyulacaktır. Sözleşme aşamasında; 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu gereği satış bedeli üzerinden hesaplanan tutara ait yatırılması zorunlu olan ihale karar pulu (‰5.69) ve sözleşme damga vergisi (‰9.48) tutarını ödeyecektir. Alıcı ödemeyi, T.C. Ziraat Bankası’na müracaatla, Arsa Tahsilat Sistemine açıklama kısmında arsa numarasını (İDARE’ce oluşturulan ve ödeme sisteminde kullanılan, arsayı tanımlayan arsa kimlik numarası) vererek ödeme yükümlülüğündedir. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesinin tüm sorumluluğu Alıcıya aittir. Ödemelerin belirtilen şekilde yapılmaması durumunda satışın onaylanmayacağı Alıcı tarafından kabul edilmiş sayılır. Alıcı bu durum sonucunda İDARE’den herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder. Alıcılar ödemelere ilişkin dekontları, EMLAK YÖNETİM’e teslim ettikten sonra satış sözleşmesi imzalamaya hak kazanacaklardır. (EMLAK YÖNETİM banka dekontlarını sözleşme ile birlikte İDARE’ye göndermek zorundadır.)

16- Satın almaktan vazgeçen veya %4’lük teminat veya mal/peşinat bedeli ile damga vergisi ve karar pulu bedellerini T.C. Ziraat Bankası’na müracaatla Arsa Tahsilat Sisteminden yapmayan, süresinde yatırmayan veya yatırıp da süresinde sözleşmesini imzalamayan teklif sahibinin hakkı iptal edilerek, herhangi bir ihtara gerek kalmaksızın, yatırılan katılım teminatı ve %4’lük teminatı İDARE’ce irat kaydedileceği gibi, EMLAK YÖNETİM de tahsil ettiği %2 + KDV hizmet bedelini irat kaydedecektir. İDARE ve teklif verenden kaynaklanmayan nedenlerle, teklif alınan taşınmazın satılamaması ve/veya tapu devrinin gerçekleştirilememesi halinde, katılım teminatı ile birlikte EMLAK YÖNETİM tarafından tahsil edilen hizmet bedeli de teklif verene iade edilecektir.

17- 03 Mayıs 2006 tarih ve 26157 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Satış, Devir İntikal, Kiraya Verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği’nin 7.maddesinde belirtilen kişiler ihaleye katılamaz. İlgili madde ile ihaleye katılımı yasaklanmasına rağmen ihaleye katılım olduğunun anlaşılması halinde ĠDARE; bu katılımcıların, katılım teminatını irat kaydetmeye yetkili olduğu gibi, EMLAK YÖNETĠM de tahsil edilen %2 +KDV hizmet bedelini almaya hak kazanacaktır.

18- İDARE, alıcı tarafından %2 +KDV hizmet bedelinin EMLAK YÖNETİM’e ödendiğine dair fatura kendisine ibraz edilmeden satış ve/veya tapuda taşınmaz devir işlemini gerçekleştirmeyecektir.

19- Toplantı başkanı, toplantı ortamını bozan, toplantıyı engelleyici hareketlerde bulunan kişileri toplantı salonundan çıkarma yetkisine haizdir. Bu konuda hiçbir itiraz, ihaleyi fesih v.b. hakkı bulunmadığını toplantıya katılanlar kabul ve taahhüt eder. Kürsü başkanı ayrıca birbiriyle ilişkili taşınmazlara toplu halde ve/veya ayrı ayrı teklif alma yetkisine sahiptir. Hangi taşınmazların tek tek satılacağına, hangi taşınmazların ise Inter-Connect sistemle satılacağına Kürsü Başkanı İDARE’nin görüşünü alarak müzayede esnasında karar verir. Inter-Connect sistemde lotlar için teker teker teklif alınır, bilahare alınan tüm teklifler toplanıp tamamı tek lot halinde % 10 artırılarak satışa sunulur.

20- Toplantıda herhangi bir teklif vermeyenler; katılım teminatlarını, toplantının sona erdiği tarihi takip eden 3 (Üç) iş günü sonunda iade alabileceklerdir.

21- Teklif veren tarafından yatırılan katılım teminatı ve %4’lük teminat; satışın kesinleşmesinden sonra satış bedelinin peşinatından düşülecektir. Peşin ve vadeli satış nedeniyle %4’lük teminatı yatırmak zorunda kalan ve ihaleyi kazanamayan teklif sahiplerinin ĠDARE hesabına yatırmış 4/7 oldukları %4’lük teminatları ihale sonuçlandıktan (sözleşme imzalandıktan) sonra en geç 5 (Beş) iş günü içerisinde iade edilir.

22- Satışı vadeli olarak gerçekleştirilen arsaların ödemelerinin takibi T.C. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacaktır. Vadesi gelen taksitler, Banka nezdindeki vadesiz hesap numarasına %0,4 (Binde Dört) BANKA komisyonu ve BANKA komisyonunun BSMV’si ile birlikte yatırılır.

23- Satışı vadeli olarak gerçekleştirilen arsaların taksit ödemelerinde, Her takvim yılının 1 Ocak – 30 Haziran tarihleri arası birinci altı aylık dönem, 1 Temmuz – 31 Aralık tarihleri arası ikinci altı aylık dönem olarak Kabul edilir. İlk taksitin başladığı ay hangi altı aylık dönemde ise aylık taksitler, o dönemin sonuna kadar sabit kalır. Her altı aylık dönemin başında (Ocak -Temmuz) o dönemde geçerli olacak aylık taksit miktarı, sözleşme imzalama tarihine bakılmaksızın, bir önceki altı aylık TÜİK tarafından belirlenen Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) artış oranlarına göre, her dönem için artış oranına göre yeniden hesaplanarak, BANKA tarafından ALICI’ya SMS ile bildirilir (ÜFE negatif gerçekleştiğinde indirim yapılmayacaktır). İlk ve son taksitin başladığı ayın altı aylık dönemin başlangıcına veya bitimine yakın olması, uygulanacak altı aylık artış oranını değiştirmez.

24- Tapu devirleri tüm bedelin ödenmesi ve/veya tüm şartların yerine gelmesini takiben gerçekleşecektir. Tapu harcı ve masrafları kanunen ait olduğu taraflarca ödenecektir. Vadeli satışlarda tapu devir işlemine kadar olan, emlak vergisi ve gayrimenkulün aynından doğabilecek vergi, resim ve harçlar, alıcı tarafından karşılanacaktır.

25- “İmar Uygulaması sonucu oluşacak mülkiyete esas alan üzerinden mahsuplaşılacaktır.” Veya “İş bu taşınmazlarda 18 uygulaması yapılmakta olup, uygulama sonrası yüzölçümde değişiklik olması halinde satış bedeli (teklif edilen bedel) TL/m² üzerinden dikkate alınacaktır.” İbaresi bulunan taşınmazlarda;

a) İDARE’ce belirlenecek şartlarla, İhalede oluşan bedel üzerinden mahsuplaşılacaktır.

b) Uygulamanın tesciline müteakip tapu devri yapılabilecektir.

26- Taşınmazların tapu kaydında 1164 Sayılı Kanunun Ek 4. maddesine göre bulunan Şerhler, bu taşınmazların imar uygulaması sonucu kamuya terk edilmesi gereken alanların bedelsiz terklerinden sonra terkin edilebilecektir. İşbu Şerhler, imar uygulaması sonrasında oluşacak DOP ve KOP parsellerinin Hazine’ye devredilmesini müteakip terkin edilmektedir.

27- İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi, Taşoluk mahallesinde yer alan 6693 ada 13 parsel no.lu, “Konut + Ticaret Alanı” imar lejantına sahip taşınmazın plan notlarında “Konut Oranı % 20’yi geçemez” ibaresi yer almaktadır. Ayrıca, taşınmaz üzerinde yer yer ağaçlar bulunmakta olup, bu ağaçlar nedeni ile İdarenin bir sorumluluğunun olmadığı alıcı tarafından peşinen kabul edilmiş sayılır.

28- Kocaeli ili, Dilovası ilçesi, Çerkeşli mahallesinde yer alan 644 ada 5 parsel no.lu taşınmaz, tel çit ile çevrili ve depo alanı olarak kullanılmakta olup; bu hususlar ile ilgili İdarenin bir sorumluluğunun olmadığı alıcı tarafından peşinen kabul edilmiş sayılır.

29- Kocaeli ili, Gebze ilçesi, Pelitli mahallesinde yer alan 335 ada 12 parsel no.lu taşınmaz üzerinde, basit kümes, demir profil ile birbirine geçmeli üstü ve yanları tamamen açık sundurma alanı ve küçük prefabrik yapı mevcut olup; bu hususlar ile ilgili İdarenin bir sorumluluğunun olmadığı alıcı tarafından peşinen kabul edilmiş sayılır.

30- Alıcılar, 1/1000’lik uygulama imar planları olan fakat imar uygulaması görmemiş taşınmazlar ile imar uygulaması görmüş ancak imar plan tadilatı sonrası kesintileri oluşacak taşınmazlarda 3194 sayılı İmar Kanunu’na göre yapılacak olan imar uygulaması çalışması sırasında yasal kesintilerin (DOP, KOP, parka/yola terk, v.b.) olacağını kabul etmiş sayılacak olup yüz ölçümdeki azalmadan dolayı gelecekte İdareden/şirketten herhangi bir itiraz ve talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder.

31- Teklif sahiplerinin Şartnamede gösterdikleri açık adreslerine, telefon numaralarına yapılan tebligatların, telefonlarına herhangi bir sebeple ulaşmaması, adres değişikliği, herhangi bir nedenle adrese geç ulaşması, tebligatın yapılamaması ve postadaki gecikmeler nedeniyle teklif verene geç ulaşmasından İDARE/ EMLAK YÖNETİM sorumlu değildir. 5/7

32- işbu Satış şartnamesi, Gayrimenkul (Arsa) Satış Sözleşmesi ile Satış Listesi, arsa satış ihalesi dökümanı olup; işbu Şartnamenin imzalanması ile tüm bu evrakların istekliler tarafından incelenip bilgi alındığı kabul edilir.

33- İşbu Şartname üzerinde teklif veren tarafından hiçbir şekilde silinti, kazıntı veya ilaveler yapılamaz. Yapılacak ilaveler, silintiler ve kazıntılar geçersiz sayılır.

34- Uyuşmazlıkların çözümünde EMLAK YÖNETİM’in ses ve görüntü kayıtları muteber, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edecek olup, bu madde H.M.K.193 maddesi anlamında yazılı delil sözleşmesi niteliğindedir.

35- Satış ile ilgili işlemlerden doğan uyuşmazlıkların çözümlenmesinde Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Satış ihalesiyle ilgili gerekli bilgi ve ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.