beykoz beykoz haberleri beykoz haber beykoz belediyesi beykoz kaymakamlığı son dakika sıcak haber recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı cumhurbaşkanlığı murat aydın esengül korkmaz çiçekli enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
SON DAKİKA
Rasim Öztekin hayatını kaybetti
8 Mart Gerçekleri-Kadınların yüzde 25’i okuma yazma bilmiyor
Sancaktepe Belediyesi “Kadın” temalı kısa film senaryo yarışması düzenliyor
Kadınlar en çok eğitim ve sağlık sektöründe istihdam ediliyor
Beykoz’da 39 Sokak Elektriksiz Kalacak!
Tarihi Poyrazköy Kalesi Harabeye Döndü – Yetkililer Ne Zaman Müdahale Edecek?
Engelsiz Türkiye Partisi Kapatıldı
Kadına Şiddet Bitmiyor! Sosyal Medyada İbrahim Zarap Tutuklansın Çağrısı Yapılıyor
Beykoz’da yeraltı çöp konteynerine atılan 7 yavru köpek kurtarıldı
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 19.940 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALACAK
Belediye Başkanının Evi Yandı – Başkan Hastaneye Kaldırıldı
İstanbul’da Kısıtlamasız İlk Cumartesi Trafik Yoğunluğuna Neden Oldu
2021 yılı ‘Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı’ İlan Edildi
Beykoz Belediyesi 18 Memur Alacak
Beykozlulara deprem eğitimi verildi
Adalet Bakanlığı 1287 Temizlik Görevlisi Alacak – Başvurular Ne Zaman?
Kanun Teklifi Verildi – Park Cezaları Engelliler İçin Harcansın
8.1 büyüklüğünde deprem! Yeni Zelanda Şokta!
Son Dakika: Bitlis Tatvan’da askeri helikopter düştü: 9 askerimiz şehit oldu
Engelli Maaşı Kesilenlere Hukuki Destek Verilecek
Uzmanlardan Korkutan Türkiye İddiası: Depreme Hazır Olun
Genç Esnafı Darp Etmişti! Esnafa Şiddet Cezasız Kalmadı
Engelliler Haziran Ataması İçin Çalışmalara Başladı
Beykoz Çayırı Millet Bahçesi Oluyor
Beykoz Ülkü Ocakları Arama Kurtarma Ekibi Kuruyor
Gelir İdaresi Başkanlığı 196 Sözleşmeli Personel Alacak
Metro hattında korku dolu anlar: Havai fişek gibi patladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme adımlarını açıkladı: İşte alınan kararlar!
Bilinçsiz ilaçlama yüzünden Manisa’da binlerce arı telef oldu
Ermenistan’da akıl hastaneleri doldu – Yeni başvuru alınamıyor
Doğalgaz Zamlandı
Bartın’da Covid-19 Paniği! 4 Mahalle Karantinaya Alındı
Beykoz’un 3 Mahallesinde Elektrik Kesintisi Yaşanacak
Silikozis Hastalığı Can Almaya Devam Ediyor! Bir Vefat Daha!
Maltepe Belediyesi’nde Anlaşma Sağlandı – En Düşük Maaş Ne Kadar Oldu?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Özür Diledi
Ak Partili Belediye Başkanı Hayatını Kaybetti
Sokak Ortasında Dövülen Yüzde 90 Engelli Mümin Kara Yaşamını Yitirdi
Meteoroloji’den kritik uyarı: Hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına inecek
15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yangın paniği
Popüler Korku Oyunu Dying Light Bu Hafta Sonu Bedava!
Büyük İddia! Yunanistan Türk Adasını İşgal Etti! Sular Isınıyor!
Hafta Sonu Maskenizi Sakın İndirmeyin
Yolun karşına geçmek isteyen engelli vatandaşa özel halk otobüsü çarptı
UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu Eşleşmeleri Belli Oldu
Başakşehir Belediyesi’nden Yeni Sosyal Konut Projesi
Yabancı gelin sayısında rekor artış!
Apartman yönetim toplantısı yapıldı, Korona oldular
Son dakika! Milli Park girişindeki restoranda yangın çıktı: Restoran çalışanları hayatını kaybetti
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Karadeniz’deki vaka artışının nedeni mutant virüs
Ortaçeşme Halı Sahası Az Daha Kül Olacaktı
Kar Geri Dönüyor! Hangi Bölgelerde Etkili Olacak?
Ankara’da Hocalı Soykırımı Şehitleri Anıldı
Engelli Çalıştırma Kotası %6’ya Çıkarılsın – Kanun Teklifi Verildi
2021 Öğretmen Atama Takvimi Ne Zaman Açıklanacak?
Kavacık’ta Kaza! Kontrolünü Kaybeden Sürücü Kendini Bariyerlerde Buldu
Türkiye Uzay Ajansı Lise Mezunu İşçi Alacak – Alımlar Ne Zaman?
Adalet Bakanlığı 11484 Personel Alımı Yapacak – İlan Yayınlandı
Beykoz’da Büyük Çaplı Elektrik Kesintisi! 110 Sokak Elektriksiz Kalacak!
7. Türk Dünyası Ödülleri Sahiplerini Buldu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

EKPSS Mağdurları İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

EKPSS Mağdurları İçin İmza Kampanyası Başlatıldı
17.02.2021
A+
A-

Engelli Çalışanlara Öğrenim Düzeylerindeki Kadrolara Sınavsız Geçiş Hakkı Verilmesi ve EKPSS sınavına girip atanamayan binlerce işsiz engellinin atanabilmesine yönelik imza kampanyası başlatıldı.

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİMSEN), Sivil Memurlar Sendikası (SİMESEN), SAHİMSEN Engelliler Komisyonu, SİMESEN Engelliler Komisyonu ortak imza kampanyası başlatarak Engellilere Mesleki Kadrolara Sınavsız Geçiş Hakkı Verilmesini talep ediyor.

Engelli Çalışanlara Öğrenim Düzeylerindeki Kadrolara Sınavsız Geçiş Hakkı Verilmesine Yönelik İmza Kampanyası Neleri İçeriyor?

Engellilerin çalışma hayatında mesleki ve kariyer gelişimlerinin desteklenmesi ve bunların sürdürülebilir bir biçimde gerçekleştirilmesi; taraf olduğumuz sözleşmelerin bir gereğidir. Devletimiz, bu gereklilikleri yerine getirmek için, taahhüt ettiği üzere gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.

Engelliler, Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) Belgesi’nde de yer verildiği gibi “özel politika gerektiren gruplar içinde yer almaktadır. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin genel esaslarından olan “fırsat eşitliği”, Sözleşme’nin “İstihdam ve çalışma” başlıklı 27 inci maddesinin etkin bir biçimde hayata geçirilmesinde temel ilkedir. Sözleşme’ye göre Taraf Devlet, engellileri kamuda istihdam etmek ve engellilerin mesleki ve kariyer gelişimini desteklemekle yükümlüdür.

5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’da da engelliler için, istihdamın sürekliliğini ve kariyer gelişimini desteklemekte ve ayrımcı uygulamaları yasaklamaktadır.

21-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Devlet Personel Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu ‘’Kamu Personeli Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı’nın sonuç raporunu 6’ncı maddesinde yer alan ‘’Alt Çalışma Grubu-Sosyal Nitelikli Atamalar’’ başlığının 13 üncü maddesinde ‘’Engelli personelin mezuniyetlerine göre istihdam edilmeleri, bu çerçevede unvan değişikliği sınavına katılmaksızın, öğrenimleri ile ibraz etmiş oldukları kadrolara atanabilmelerine imkan verilmesi” tavsiye kararı alınmıştır.

Sınavsız geçiş hakkı, kamuda çalışan Devlet korumasından yararlananlar, gaziler ve şehit yakınlarına verilmiştir.

2828 sayılı Sosyal Hizmet Kanunu’na 7103 sayılı Kanun ile 2018 yılında eklenen Geçici 16 ncı maddeye göre; Devlet korumasından yararlananlardan ataması yapılmış olan memurların öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanmaları sağlanmıştır.

2016 yılında 668 sayılı KHK ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na Geçici 16 ıncı madde eklenerek bu Kanun kapsamında göreve başlayanların öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara ilişkin kadro veya pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca sınava tabi olmaksızın atanmaları sağlanmış, ihraz etmiş bulundukları kadroların atandıkları kamu kurumlarında olmaması halinde ilgililer asli memurluğa atandıktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere diğer kanunlarda yer alan herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanmaları sağlanmıştır.

Anayasa’nın 10 uncu maddesi; engelliler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacağını hüküm altına alırken, 2828 ve 3713 sayılı Kanunlar kapsamında yukarıda ifade ettiğimiz düzenlemelerin engelliler için de yapılmasının eşitlik ilkesine aykırı olmayacağı açıktır. Kaldı ki Anayasa’nın 17 inci maddesine göre herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Ve Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür (Anayasa madde 49).

Engellilerin bağımsız yaşama ve topluma tam katılım haklarının korunması için öncül hak; çalışma hakkıdır.

Tüm güçlüklere rağmen eğitimlerini tamamlayarak bir iş/bir meslek edinmiş engellilerin, eğitimlerine uygun işlerde ve kadrolarda çalışmalarını sağlamak; çalışma hayatını geliştirmekle birlikte engellilerin kariyer gelişimleri de desteklenmiş olacaktır. Bu Anayasal bir hak olup Devletin, engelli çalışanların maddi ve manevi varlığının korunmasını garanti altına alma görevinin bir gereğidir.

Sorunlarımız

Engelli kamu personeli seçme sınavı (EKPSS) tercihlerinde nitelikli kadrolara nitelikli kadroların yeterli sayıda yer verilmemektedir. Bu nedenle bugün, ön lisans ya da lisans mezunu olup sırf ekonomik özgürlüklerini bir an önce kazanmak için yardımcı hizmetler ya da genel idari hizmetler kadrosunu tercih etmek zorunda kalanların sayısı oldukça fazladır.

Bununla birlikte, atandıktan sonra eğitimlerine devam edip ön lisans ya da lisans mezunu olan hatta yüksek lisans ya da doktora eğitimlerini tamamlayan engelli çalışanlar da vardır.

Kurumlarda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yeterli sayıda kadrolarda açılmaması ve bu sınavlarda engelli çalışanlara fırsat eşitliği tanınmaması nedeniyle, söz konusu çalışanlar yeniden EKPSS’ ye girip edindikleri mesleki kadrolara atanmayı istemektedir. İstedikleri kadrolara atanan engellilerin bir kısmı, halen çalışmakta oldukları kurumlardan muvafakat alamadıkları için maddi ve manevi büyük hak kayıplarına uğramaktadır. Kaldı ki engellilerin kadro değişikliği için yeniden EKPSS’ ye girmeleri, ilk kez atanacaklar için atanma şansını da azaltmaktadır.

Talebimiz

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne, Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı’na, TC Anayasası’ na, 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’a, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ve Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’ne dayanarak;

Engellilerin insana yakışır bir işte çalıştırılmalarının öncülü olarak kariyer gelişimlerinin desteklenmesini sağlamak üzere;

1.     Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan engellilerin  sınavsız genel idari hizmetler sınıfına atanmaları ve yardımcı hizmetler sınıfının tamamen kaldırılması,

2.     Daha önce ataması yapılan engellilerin mesleki eğitim, ön lisans ve lisans eğitim diplomalarına karşılık gelen kadrolara, sınavsız geçiş hakkının sağlanması,

3.     Devlet korumasından yararlananlarla, gaziler ve şehit yakınlarına sağlanan sınavsız geçiş hakkının engelli çalışanlara da verilmesini

4.     Engelli personelin mezuniyetlerine göre istihdam edilmeleri, bu çerçevede unvan değişikliği sınavına katılmaksızın, öğrenimleri ile ibraz etmiş oldukları kadrolara atanabilmelerine imkan verilmesi ve yukarıda bahsettiğimiz atamaların yapılması için ivedilikle yasal bir düzenleme yapılmasını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’dan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra ZÜMRÜT SELÇUK’tan acilen talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İmza kampanyasında şu ana kadar 443 imza toplanmış durumda.

İmza kampanyasına katılmak için tıklayın

ETİKETLER:
Yorumlar

 1. Nercu çalışkan dedi ki:

  Kampanyayı desteklıyırum

 2. Fatma inci dedi ki:

  Engelli kardeşlerimiz kimseye muhtaç olmadan ayakları üzerinde dursunlar diye bu kampanyayı imzalıyorum

 3. Mustafa Güllü dedi ki:

  Destek

 4. Berati Zengin dedi ki:

  Bende bir engelli olarak bu kampanyayı destekliyorum heryerde sesimizi duyuralım

 5. Berati Zengin dedi ki:

  Bende bir engelli olarak destekliyorum heryerde sesimizi duyuralım bize gereken desteği sağlasınlar